Kompresor je pro kutila nezbytným doplňkem v domě, jeho využití je mnohostranné ať už jde o stříkací pistoli, ofukování a čištění od prachu, nafukování pneu, míčů, matrací, bazénů, pro ty šikovnější třeba i na plazmovou řezačku. Jako každá elektromechanická věc vyžaduje údržbu a pokud se zanedbá, může dojít i k značnému poškození, což je můj případ, ale na druhou stranu mě donutil vlastně zjistit jak to celé funguje....
Kompresorová jednotka s motorem má a tlakovou nádobou propojení přes zpětný ventil, který zajišťuje, aby tlak v nádobě netlačil zpět. O maximální hladinu tlaku Atmv nádobě se stará přetlakový ventil, který v okamžiku kdy tlak v nádobě dosáhne nastavené hodnoty obvykle cca 8 Atmosfér (přibližně 8 Bar, nebo 0,8MPa). Při dosažení tohoto tlaku přetlakový ventil vypne motor a pozor - zároveň pomocí tzv. odvzdušňovacího ventilu vypustí zbývající tlak ve válcích kompresoru tak, aby při dalším startu nabíhal píst(písty) kompresoru lehce v prázdném válci. Tlak v nádobě však zůstává díky zpětnému ventilu. Ten taky byl příčinou mého problému.
Co se vlastně stalo? Při běžném provozu, tedy doplňování tlaku do nádoby přetlakový ventil při 8 Barech správně vypnul motor aotevřel odvzdušňovací ventil, který správně vypouštěl tlak ve válci (válcích) kompresoru. Jenže funkce zpětného ventilu díky deformaci těsnění zcela selhala a celý nashromážděný vzduch v tlakové nádobě utekl přes odvzdušňovací ventil .... Syčení unikajícího vzduchu zespodu tlakového ventilu bylo jasným důkazem.
Oprava:
Jelikož jsem zprvu ani nevěděl jak vše funguje, padlo moje první podezření na Tlakový ventil, který jsem rozdělal a zjistil, že je značně narušen kondenzátem, který při provozu vzniká a tak jsem si naivně myslel, že je vadný a jal se zjišťovat, kde a jak jej koupit. Nakonec se mi za výbornou cenu podařilo koupit celou jednotku za 490,- Kč včetně dvou výstupů, dvou manometrů a regulačního ventilu pro jeden výstup a pojistky (viz.foto)
Montáž nového ventilu provázely technické problémy, stávající Tlakáč měl 1/4 coulu připojení, ale nový 1/2" , takže jsem na nádobu musel přivařit vývod jiný. Nicméně po montáži a natlakování se chyba opakovala a tak přišel na řadu i zpětný ventil. Z něj po demontáži a rozpitvání (vyšroubování spodního válečku s dírkami) vypadly dvě totálně zdevastované součástky a to gumové těsnění a přítlačná pružina! Stejný typ na Netu neexistuje a kvůli takové prkotině objednávat jiný nový za cca 200,- a více se mi zdálo moc příliš složité, bohužel jako náhradní díl jsem gumičku a pružinu nikde na netu nenašel, tak musely pomoci šuplíčky v dílně, kde jsem vykouzlil podobné půlkulaté gumové těsnění z něhož jsem vysekl potřebný díl a jako pružina mi akorát posloužila pružinka z Izostatu , šup a hotovo kompresor opět "jede jako větr" !!
Poznámka po cca roce: Celá oprava nakonec nevydržela dlouho, takže jsem musel koupit ventil jiný. Stejný díky stáří kompresoru pochopitelně již nebyl k sehnání, takže vybrat jiný se stejnými vývody, což se ale ukázalo dosti nemožné, rovný není k mání. Nahradit jej po příslušných úpravách jiným, rohovým nakonec šlo. Po prozkoumání tuzemského trhu, kde ceny začínaly na 250,- korunách, vše zachránil AliExpress kde stejný ventil stál 2,5 dolaru (cca 70Kč). Montáž ventil si vyžádala změmu přívodní hliníkové trubičky od kompresorové hlavy, nahradil jsem jí klasickou opředenou tlakovou hadicí za cca 45Kč, kterou koupíte v každé instalatérském obchodě....
|