Kovařina - Zařizuju se část 1. Výheň
Přidal limlejn dne 07.03.2021 09:52
Jak jsem si postavil výheň....

Bez rozžhaveného materiálu není vlastně kování. Za studena jde i s železem udělat spousta věcí, ale vše má své limity.
Prošel jsem si spustu obrázků na Pinterestu, na YouTube, posoudil své možnosti z hlediska dostupnosti materiálů k výrobě, možnosti odtahu spalin a výsledkem je výheň, která má jak jsem posléze praxí zjistil, několik much, ale po přispůsobení a úpravách, experimenty s uhlím, regulací přívodu vzduchu a komínem se výsledek docela dostavil.
Jak se říká učený z nebe nespadl, postupně se naučí jaké uhlí, jak zatopit, jak oheň udržovat, jak šetrně spalovat a ohřívat, jaké teploty, jak nepřepálit a jaké nářadí je nejvhodnější.

Konstrukce:
Výheň jsem koncipoval jako pojízdý stolek na čtyřech nohách s dvěma kolečky, tak aby šle mobilně používat i venku.
Ohniště jsem vyrobil ze starého brzdového bubnu kola do nějž jsem vevařil 10 kulatou plotnu s dírami pro vzduch a na boky jsem ze šamotek vybrousil ledvinky, to byla první verze v praxi jsem potom udělal úpavy tak, že jsem ledvinky vyndal a místo nich jsem ještě vložil ořezanou část jiného bubnu opačně, čímž jsem v ohništi nechal úzkou původní hloubku cca 10cm v průměru, ale zbytek kruhu se snížil, čímž se snížilo množství hořícího uhlí.
Zadní část a zadní boky jsem obložil bílými cihlami a nad nimi jsem udělal plechovou stříšku z níž vyúsťuje komín 150mm v průměru s ruční klapkou a celé to mám vyústěno do komína 200mm, 10m vysokého, což zajišťuje velmi slušný tah.
Výheň mám umístěnu v koutě u komína, není to nijak ideální pro delší materiály, ale na mou pořebu do cca 1 metru délky to postačuje.
Přívod vzduchu zajištuje ventilátor z Alíku za cca 21 dolarů, a má řízeny otáčky regulátorem taky z Alíku.
https://www.aliexpress.com/item/1005001346146045.html

Uhlí:
První dva pytle 30kg po cca 300,- jsem koupil přímo uhlí kovářské. Hořelo dobře výhřevnost skvělá, ale v pytli bylo docela dost prachu a ořech byl až zbytečně velký, tak jsem se začal poohlížet po jiném.
Narazil jsem na nabídku v UniHobby kde měli pytel 25kg, za 209,- ekohrášek cca 2cm, je to černé uhlí, sice není nazváno jako kovářské, ale vypadá i hoří úplně stejně, topení je s ním díky drobnosti ořechu pohodlnější...ani prachu v něm nebylo tolik.

Nářadí
Na manipulaci s uhlím a ohnem potřebujeme také tročku nářadíčka. Stačí jen malá lopatka, něco na hrabání a špice, všechno jsem si postupně vyrobil s ouškem na zavěšení. Také je dobré mín nějaké udělátko na opření materiálu a pochopitelně několikery kovářské kleště, ale toto nářadí už bude předmětem jiného článku....