Proč stojí benzín 35,- Kč, když jeho skutečná cena je pouze 15,- Kč?
Přidal limlejn dne 07.10.2014 21:14
Proč tankujeme o tolik dražší benzín než Američané? Proč máme tak drahé potraviny k poměru k našim platům v porovnání se západními zeměmi? Kolik je daň z benzínu? Proč mezinárodní dopravci netankují benzín u nás? Na tyto otázky Vám odpoví tento článek.
Novinka
V případě, že tankujete benzín na 36 korun za litr, tak skutečná cena benzínu je 15,11 korun za litr. 20,89 korun je přirážka, kterou nastavil náš stát – je povinná, takže je to daň.

Jak můžete vidět na zřetelném obrázku, tak 1,80 korun z každého litru benzínu jsou biopaliva, která proloboval Andrej Babiš. Je třeba připomenout, že kromě toho, že ta biopaliva musí být součástí benzínu, se dělají z řepky olejné, jejíž výrobu též dotujeme z daní.

Zbylých celkem 19,09 korun už je skutečně daň, jen rozdělaná na daň spotřební a daň z přidané hodnoty.

K původní ceně tedy stát přiráží neuvěřitelných 138%, avšak na účtence vidíte pouze 21% DPH. Tedy kdyby stát do ceny benzínu nezasahoval a nechal ji volnému trhu, pak můžeme tankovat za méně než polovinu. Tato cena benzínu by se samozřejmě projevila v cenách všech výrobků, protože vždy musí být do obchodu nějak dovezeny. Nejvíce by to pomohlo lokálním produktům jako jsou potraviny. Také by to nalákalo tankovat soukromé dopravce a naše čerpací stanice by měly vyšší tržby.

Kromě toho všeho by mohla klesnout cena městské hromadné dopravy (respektive její dotování z našich daní) a také by bylo pro lidi výhodnější pořídit si automobil, což by roztočilo i kola zrezavělé ekonomiky.